Любен ГОЦЕВ |
Междувременно с ареста на шефа на дирекция „Миграция” в МВР Стефан Христов, Борисов и Цветанов нанесоха тежък удар на о.з. генералския кръг „Монтерей”. Христов е един от тях и често е присъствал на приятелските сбирки в емблематичния ресторант до парк-хотел „Москва” в София. Бил е и на рождения ден по случай 50-годишнината на възстановения зам.председател на ДАНС Иван Драшков. Старите в компанията като Любен Гоцев и Виктор Вълков го приемат като тяхно момче. Син е на бивш служител на ДС, с когото се познават.
Според съобщение на пресцентъра на МВР по първоначални данни Христов е подпомагал организирана престъпна група, занимавала се с набиране и подпомагане на чужденци, които чрез издаване на фалшиви документи влизали в България. След това чужденците получавали право на дългосрочно пребиваване в страната ни и българско гражданство. С други думи е участвал в банда за трафик на нежелани емигранти. Според съобщението на МВР за услугите си той е получавал подобаващо се заплащане.
За даването на българско гражданство трябва да си каже министерството на правосъдието и вицепрезидента Ангел Марин. Извършени са обиски на работното му място и на домашния му адрес. По думите на министър Цветат Цветанов арестът на шефа на Дирекция „Миграция” не е свързан с разследването в Държавната агенция за бежанците Мичев. Задържането е вследствие от продължителна работа и операция на служители на дирекция „Вътрешна сигурност” - МВР, ДАНС и Националната следствена служба, проведени под ръководството на Софийска градска прокуратура.
Мичев се отърва с гаранция от 10 000 лева по обвинение за безстопанственост.
Дирекция „Миграция” на МВР и Агенцията по бежанците са пряко свързани в работата си. При бежанците много от служителите са кадрови ченгета, а уличеният им началник също от време на време е пушил пури на масата на монтерейци.
По-късно стана ясно, че Къртицата от елитната служба „Борба с организираната престъпност” Станислава Петрова е била свързана с бизнесмени, гравитиращи около кръга „Монтерей”. Това е една от версиите, които проверявали разследващите.
Софийския градски съд пусна спецполицайката с най-леката мярка за неотклонение – „подписка”. Въпреки че прокуратурата поиска тя да остане под домашен арест, според магистратите нямало доказателства, които да уличават Петрова в изнасяне на секретна информация.
Станислава била офицер в сектора за „Пране на пари”. В служебния й компютър агентите от дирекция „Вътрешна сигурност” откриха над 200 сканирани документа със секретен гриф. Това са били преписки по различни разследвания и такива, които са правени по предварителни проверки. След ареста на оперативния работник от прокуратурата съобщиха, че Петрова е правила услуги на определен кръг бизнесмени.
Твърди се, че посредник при тези услуги била бивша антимафиотка на име Гала, която работела в отдел „Наркотици”. Няколко ръководители на службата се опитали да я отстранят, но без успех
Дамата напуснала сама преди години, след като любезно й било обяснено, че ако не го направи, ще й бъде отнет достъпът до секретна информация. Според запознати Гала е била близка с разследвания енергиен бос Христо Ковачки, откъдето идвали подозренията, че Петрова е изнасяла данни за водени срещу него разследвания. Гала поддържала и тесни отношения с член от т.нар генералско движение „Монтерей”.
„Хубавото е, че Станислава Петрова вече не е фактор в ГДБОП и подобни служители нямат място в системата. Въпросът е защо са били назначавани”, коментира човек от службата.
Източници обясниха, че колега на полицайката е пуснал сигнала срещу нея. Предполага се, че ръководството на отдела искало да се изчисти от служителите, за които има подозрения, че са компрометирани.
В същото време колеги на Петрова я описват като слаба и симпатична жена. Владеела английски, като искала да се записва на курсове за още един език. Станислава е работела в отдела, който разследва тежки икономически престъпления. На празника на МВР въпросният сектор беше отличен с колективна награда за успешно проведени акции, сред които и арестът на доцент от УНСС, задържан за уреждане на изпити. На официалната церемония по награждаването Петрова дошла по дънки, което направило лошо впечатление сред колегите й.
След ареста на антимафиотката от МВР съобщиха, че тя притежавала два апартамента, вила и мезонет. Демонстрирала и висок стандарт на живот, който не отговарял на доходите й като държавен служител. Петрова е заемала длъжността оперативен работник от 2004 г., като 32-годишната служителка е сменяла няколко структурни звена в системата. При задържането й са иззети компютър, флашкарта и няколко компактдиска.
„Ако секретната информация беше открита на флашки в разследвани лица, а не на служебния й компютър, нямаше да я пуснат и служителката щеше да има друга съдба”, коментират магистрати.
София
Георги Пеев
Няма коментари:
Публикуване на коментар